INSTITUT PSYCHOANALYTICKÉ   PÁROVÉ A RODINNÉ TERAPIE

            I P P A R T – ROZUMÍME VZTAHŮM!


                                                                                                             

Párová a rodinná psychoanalyticky orientovaná terapie je na rozdíl od tradičních poradenských přístupů charakterizována nedirektivností, zaměřením na podporu partnerského páru či rodiny a rozvíjením jejich vlastních schopností řešit vztahové problémy. Terapii chápeme v psychoanalytickém  kontextu jako schopnost naslouchat druhým. Nejprve jde o analytikovu schopnost naslouchat tomu, co se pokoušejí klienti sdělit jeden druhému, pomoc při vzájemném porozumění v páru, nebo v rodině, zlepšení vzájemného pochopení, sdílení a zvýšení schopnosti řešit  problémy páru a rodiny. Naše terapeutická aktivita nespočívá v poskytování souboru návodů a doporučení, jak má dospělý člověk nebo partnerský pár jednat nebo dokonce cítit a prožívat, ale projevuje se jako pomoc při objevování rezerv, jimiž každý člověk i vztah disponují. Ty se objevují po odstranění vnitřních, psychologických překážek, které jejich využití brání

IPPART sdružuje profesionály s mnohaletou poradenskou, terapeutickou i klinickou zkušeností a psychoanalytickým výcvikem i dlouhodobou privátní praxí. V akreditovaných kurzech a seminárních i supervizních cyklech poskytuje postgraduální vzdělání kolegům orientovaným na danou problematiku. Garantuje jejich kompetenci. a odbornou úroveň práce s klientelou i další vzdělávací a popularizační činnosti pro zájemce z širší veřejnosti. 

V čele Institutu stojí tým odborníků, psychoanalytiků a psychoanalytických psychoterapeutů, zabývajících se vztahovými problémy párů i rodin. Vypracovali jsme originální přístup vycházející z moderních psychoanalytických poznatků. Více se můžete dozvědět z literatury, kterou doporučujeme, nebo v části "Články", kde si můžete přečíst některé naše příspěvky publikované v časopisech, nebo na konferencích.


Tradiční přístupy v manželském poradenství poskytují rady, dávají instrukce a učí páry správným formám chování. 

Psychoanalytický přístup v párové terapii oproti tomu respektuje životní styl každého páru, postoje a hodnoty každého z partnerů. Nikomu nic nevnucuje. Snaží se pomoci klientům najít společnou dohodu a umožnit realizovat sebe sama ve vztahu, více si ho užít a získat z něj více podpory. Pracuje s pocity, touhami a fantaziemi (často nevědomými), které klienti do vztahu vkládají. 
Teoretická část knihy nabízí přehled hlavních prvků klasické i moderní psychoanalytické teorie, které se uplatňují v párové terapii. Nejdůležitější pojmy a teorie objasňuje na příkladech z psychoanalytické praxe. V praktické části autor formuluje svůj přístup k porozumění a terapii párových konfliktů a objasňuje vlastní teorii nevědomých přesvědčení. Zabývá se technikou párové terapie, jejími základními principy, vedením prvních rozhovorů, technikami terapie, práce se ztrátou a truchlením v terapii a ukončováním terapeutického procesu. Oproti prvnímu vydání z roku 2014 je kniha aktualizována a doplněna o nové poznatky.

Humor a psychoanalýza

V této knize jsme chtěli ukázat, že psychoanalytické myšlení se dá použít na různé oblasti lidského života. Nejen na analýzu symptomů, porozumění lidskému trápení, pochopení lidského vývoje, ale také na pochopení vtipu a humoru obecněji. Humor pramení z našeho nevědomí a odráží naše vědomé i nevědomé, vytěsněné konflikty. Pomáhá nám zvládnout realitu, která je někdy příliš těžká.

Chtěli jsme také ukázat, že psychoanalýza a psychoanalytici nemusí být vždy vážní, ale že v procesu terapie se také odehrávají humorné momenty. Mít smysl pro humor a nadsázku také patří ke zralému člověku.














"Pro párovou a rodinnou terapii je důležité si uvědomit, že nejen děti potřebují holding od svých rodičů, ale také matky potřebují holding od svých manželů, aby mohly být empatickými matkami, a také otcové / manželé potřebují holding od svých partnerek / manželek, aby mohli plnit otcovskou roli." (Slavoj Titl, zakladatel a ředitel IPPARTu)

"Všichni víme sami nejlépe, že mezi potřebou blízkosti a potřebou autonomie vede na cestě k druhé bytosti jen úzká lávka a že to není rada, co nás na ní udrží, ale spolehlivá, chápající odezva s námi cítící bytosti, jejímž prostřednictvím se dokážeme vnitřně posílit" (Lucie Lucká, zakladatelka IPPARTu)